top of page

Pletený celozrnný koláč

Tento recept vznikol podľa receptu na celozrnné rožky.

Keďže tento koláč je sladký, trošku som pomer ingrediencií zmenila a upiekla/vyskúšala aj s kokosovým olejom (namiesto masla), kokosovou smotanou (namiesto jogurtu) a sušenými vaječnými bielkami namiesto srvátky, aby som s tým vyhovela aj tým ktorí majú alergiu na mlieko alebo vajíčka.

Odporúčam vyskúšať! ;)

Ingrediencie:

20 dkg celozrnnej špaldovej múky (odporúčam preosievať) - môžete použiť aj 10 dkg celozrnnej špaldovej múky a 10 dkg bielej špaldovej múky, avšak v tomto prípade pridajte o 1-2 g menej vody

10 dkg múky z ovsených vločiek (odporúčam preosievať)

2 dkg pšeničného lepku (ak nemáte môžete nahradiť špaldovou múkou, každopádne je ale lepšie používať lepok)

2 dkg srvátky (odporúčam preosievať) - môžete použiť aj sušené vaječné bielka, ale v tomto prípade bude koláč trolilinku suchší, ale stále mäkkučký a chutný :)

4 g soli

½ sáčka instantného droždia

6 dkg masla (roztopeného) - môžete nahradiť aj 5 dkg kokosovým olejom

5 dkg bieleho jogurtu - môžete nahradiť aj kokosovým jogurtom alebo kokosovou smotanou, ale v prípade kokosovej smotany trolilinku koláč bude suchší, ale stále mäkkučký a chutný :)

1,5 g kokosového cukru (môže byť aj hnedý, brezový, atď.)

sladidlo nahrádzajúce 10 dkg cukru

1,2 dl vlažnej vody

štipka vanilky

+ 3 dkg hrozienok

+1 žltok a trošku vody za potretie

Postup:

1. Pomiešame múky, lepok, srvátku, soľ a droždie.

2. Pridáme maslo/kokosový olej a jogurt/kokosovú smotanu.

3. Cukor a sladidlo necháme rozpustiť vo vode....až potom pridáme k ostatným prísadám.

4. Dôkladne pomiešame rukou alebo ešte lepšie kuchynským robotom. Cesto by sa nemalo lepiť, ale ani by nemalo byť príliš husté.

5. Na teplom mieste (ja vždy v rúre na 50°) necháme kvasiť cca hodinu.

6. Pridáme hrozienka a rozdelíme cesto na 3 rovnaké časti, ktoré na papieri na pečenie zavinieme.

7. Pokryjeme handrou a necháme ďalej kvasiť cesto cca pol hodinu…najlepšie v rúre na 70°, aby sa cesto poriadne narástlo.

8. Porch natrejeme zmesou žĺtka a vody.

9. Predhrejeme rúru na 175° a pečieme ich cca 20-25 minút.

***UPDATE***

V prípade trdelníkov...

Cesto som rozdelila na 5-6 bochtíky a vyšúlala som ich. Valčeky som vyrobila z rolky wc paiera, ktorá som zabalila do alufólie, natrela kokosovým olejom a posypala múkou. Na valčeky natočila som vyšúlané cesto, koniec cesta som zastrčila pod posledný závit. Trdelníky som potrela vyšľahaným vajíčkom, obalila do zmesi nesekaných mandlí, orechov a kokosového cukru. Potom som ich poukladala na plech vertikálne. Piekla som ich v predhriatej rúre na 175° a niekde uprosted doby pečenia som trdelníky otočila.

V prípade osieho hniezda...

Rozvaľkané cesto som natrela kokosovým olejom/maslom (ako kedy) a posypala zmesou orechov (cca 10 dkg), kakaa, škorice, kokosového cukru a sypkého sladidla (erytritol+stevia) + hrozienkami namočenými do rumu. Pomer orechov a "cukru" (cukor+sladidlo nahrádzajúci cukor) by mal byť 10:8 alebo aj 1:1. Upiekla som 10 "slimákov" z jednej dávky cestovín.

join us

 for the 

PARTY

Recipe Exchange @ 9pm!

bottom of page