top of page

Medzinárodný šalát :)

V tomto šaláte je niečo slovenské, niečo talianske a niečo aj z Južnej Ameriky a Indie. Opäť som sa inšpirovala gurmánskym zážitkom z Bratislavy. Výrazne chute sa dokonalo dopĺňajú a blahodarné účinky jednotlivých zložiek už ani nespomínam.

Ináč skúšali ste už klíčenie? Priaznivé účinky klíčkov poznajú už od staroveku. Sú plné vitamínov, antioxidantov a hlavne počas zimy sú výbornou náhradou doma vypestovanej zeleniny,

Nič zložité, časovo ani finančne náročné to nie je. Misku a dva typy semienok (reďkovku a mungo) som kúpila za cca 12 EUR a jeden sáčok semienok vydrží dosť dlho aj keď často klíčite. Semienka reďkovky a munga vyklíčite relatívne rýchlo, za 4-5 dní (v závislosti od vlhkosti a teploty prostredia). Postup je veľmi jednoduchý, do špeciálnych misiek vysypete semienká (nie veľa), umyjete ich dostatočným množstvom vody. Každé ráno a večer ich v miske treba opláchnuť vodou. Semienok na klíčenie je kopa: lucerna, ďatelina, rukola, korčica, senovka, atď. Niektoré z nich majú jemnú chuť, niektoré sú štipľavé, pikantné. Podľa mojich skúseností platí, že čím dlhšie nechám semienká na tanieri, o to silnejšiu chuť budú mať klíčky. Okrem chuti sa líši aj doba ich klíčenia, takže pred kúpou sa radšej informujte v BIO obchodoch.

Ingrediencie (pre 2 ososby):

10 dkg šalátovej zmesi (kúpite v Lildi) 12 dkg cukety tenko nakrájanej cukety 3 dkg červenej cibule 3 dkg quinoa (odporúčam použiť červenú alebo čiernu) 2-3 hrstky mungo kličkov 10 dkg bryndze cca 3 polievkové lyžice mlieka 2 polievkové lyžice pesta z medvedieho cesnaku (+podľa chuti) - recept TU mediterranská marináda - recept TU

Postup:

1. Uvaríme quinoa (rovnakým spôsobom ako ryžu). Červenu a čiernu qunoa treba variť trošku dlhšie ako tú žlto-bielu.

2. Pripravíme marinádu, do ktorej dáme marinovať plátky cukety na cca 15 minút. Potom ich ogrilujeme alebo v panvici upečeieme.

3. Pomiešame šalát, (už studenú) cuketu, nakrájanú cibulu s pestom z medvedieho cesnaku.

4. Pridáme aj (už studenú) uvarenú quioa a pomiešame.

5. Na povrchu šalátu rozsypeme mungo kličky.

6. Bryndzu pomiešame s mliekom a podľa chuti lyžicou dáme z bryndzovej zmesi na šalát.

Tags:

join us

 for the 

PARTY

Recipe Exchange @ 9pm!

bottom of page